Tiskādu vidusskolas sākumskolas skolēni devās uz Rēzeknes pilsētas teātri Joriks, lai iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros noskatītos izrādi „Alvas zaldātiņš”.

Hanss Kristians Andersens ir visā pasaulē pazīstams pasaku rakstītājs un visās tautās tās ir iemīlētas. Gudrība, vienkāršums, atklātība un brīvs uzskats par pasauli piesaista dažāda vecuma lasītājus. Šis dāņu rakstnieks vienmēr ir pratis mūs iepazīstināt ar skaisto. Nemirstīgais stāts par “Nelokāmo alvas zaldātiņu” mums ļauj iepazīt šo savādo pasauli, kurā par spīti visiem atgadījumiem mēs tomēr nonākam galamērķī.

Aktieri - Jekaterina Garfunkele ar Kārli Tolu - parādīja H. K. Andersena pasaku jaunā neierastā formā: izmantoja spēles elementus, iesaistīja bērnus uzvedumā – uzdeva jautājumus, lika dziedāt, skandēt un spēlēt skanošos žestus. Bērni sēdēja uz skatuves un bija paši nevis skatītāji, bet pasakas līdzdalībnieki. 

Tā bija pazīstamā un interesantā  pasaka (latviešu valodā) ar vairākiem humoristiskiem momentiem, kurā dominē labestība un mīlestība. Izrādē ir akcentēta cīņa par dzīvību un nāvi, līdz pat neticamam pagriezienam, kurā Alvas zaldātiņš tiek izglābts.  Protams, ka labā un ļaunā cīņa eksistē, tomēr tajā triumfē labā uzvara.

1.-4. klašu skolēni vēroja izrādi uz skatuves, pēc tam ilgi apsprieda redzēto. Pēc atsauksmēm  skolēniem ļoti patika izrāde un viņi varēs izmantot iegūtās prasmes teātra pulcinā, vairākās sadzīves situācijās, drāmas mācību priekšmetā, kā arī viņi pilnveidoja savas latviešu valodas prasmes.

Vairākiem skolēniem iepatikās izrāde, krāšņie tērpi, papje maše lelles, maskas un dekorācijas no papīra, aktieru pārvērtības – divi aktieri spēlēja vairākas lomas (žurku, zivi, kaķi, saimnieci, mākšķernieku), jautrie momenti, aktieru emocionalitāte, ka arī viņu dziedāšana uzveduma laikā. Nevienam nebija grūti uztvert izrādi latviešu valodā, jo pasaka ir pazīstama un bērni ar interesi to baudīja.

.

Tiskādu vidusskolas iniciatīvas „Latvijas skolas soma” koordinatore Irīna Ščerbakova


Drukāt