Developed in conjunction with Ext-Joom.com

17.aprīlī Tiskādu vidusskolas 8.-9.klašu akolēni apmeklēja Daugavpils ZINOO centru un Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros.

„Latvijas skolas somas” pasākumi Tiskādu vidusskolā

17.aprīlī Tiskādu vidusskolas 8.-9.klašu akolēni apmeklēja Daugavpils ZINOO centru un Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros.

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā skolēni apskatīja vairākas muzeja ekspozīcijas - “Daugavpils novada kultūrvēsture”, “Daugavpils novada daba”, „Latvijas nauda”, „Mūzikas zāle”, „Mākslas zāle” utt.

Gide pastāstīja skolēniem par arheoloģisko kolekciju, Daugavpils vēsturi, īpašu uzmanību veltot notikumiem, kas saistīti ar 13. gs. celto Dinaburgas pili un 19.gs. celto Dinaburgas cietoksni, par pilsētu 19.gs. beigās un 20.gs. sākumā, kad tā attīstījās kā svarīgs rūpniecības un kultūras centrs, par Daugavpils mākslinieka Leonīda Baulina mākslas darbiem, par floras un faunas pārstāvjiem, kurus var satikt Daugavpils apkārtnē, par mūzikas instrumentiem un tradicionāliem latgaliešu kostīmiem.

 

Apmeklējot muzeju, skolēni vairāk uzzināja par Daugavpils novada kultūru un vēsturi sākot ar 9.g.t.p.m.ē. līdz mūsdienām, iegūva jaunas zināšanas par Latvijas dabu, iepazinās ar Daugavpils mākslinieka Leonīda Baulina gleznām un grafikām.

Zinātkāres centrs "Zinoo Daugavpils" ir neparasta un izglītojoša vieta, kur skolēniem piedāvāja uz zinātnes principiem balstītu interaktīvu ekspozīciju, kas dod iespēju pašiem izmēģināt dažādas tehnoloģijas un darbībā pārbaudīt dabas likumus. Dažādie eksponāti lika padomāt, atsvaidzināt zināšanas un uzzināt ko jaunu gan skolēniem, gan skolotājiem. ZINOO centra mērķis ir popularizēt zinātnes un tehnoloģiju sasniegumus, atraisīt un attīstīt katram cilvēkam piemītošo dabisko zinātkāri par sevi, apkārtējo pasauli un tehnoloģijām. Zinātkāre ir ceļš uz zināšanām, bet zināšanas izskaidro brīnumus.

Mums tika piedāvāta un novadīta arī praktiskā nodarbība „Spageti tilti”, kuras laikā skolēni varēja iepazīt būvniecības un arhitektūras profesijas. Sākotnēji var šķist, ka makaronu tiltu būvēšana ir tikai spēlēšanās ar makaroniem, patiesībā tas ir sarežģīts inženiertehnisks uzdevums, kurā jāstrādā radoši. To nodarbības laikā arī veica mūsu 8.-9.klašu skolēni. Nodarbības sākumā tika pārrunātas arhitekta un celtnieka profesijas. Izrādās, ka tās nav tik vienkāršas. Gan arhitekts, gan celtnieks ir atbildīgi par uzceltās konstrukcijas  izturību, kvalitāti un drošību.

Darbojoties praktiski, skolēni iepazinās ar tiltu būvēšanas niansēm, pētīja tilta konstrukciju pamatus un sacentās ar skolasbiedriem izturīgākā tilta būvniecībā. Pēc būvniecības pabeigšanas, izmantojot speciālu slogošanas iekārtu, tika pārbaudīta tiltu slodzes izturība. Visi skolēnu būvētie tilti pārbaudi izturēja.  

Skolēniem ļoti patika Daugavpils muzeja un ZINOO centra piedāvātas aktivitātes.

Tiskādu vidusskolas „Latvijas skolas somas” koordinatore Irīna Ščerbakova