Developed in conjunction with Ext-Joom.com

2. Esiet stingri, bet saprotoši

Bērni mīl pārspīlēt Režīms, noteikti ierobežojumi dot viņiem sajust kārtību un drošību apkārtējā pasaulē. Stingrie noteikumi, palīdz izvairīties no konfliktiem un sodīšanas. Ja jūsu mazulis viegli jums ieknieba, tad nevajag sevi mierināt, ka viņš vēl ir maziņš un nesaprot, ko dara. Katru reizi pacietīgi atvirziet viņa rociņu un pasakiet, ka tā nedrīkst darīt. Un ja tomēr viņš niķojas – sodiet, aizvediet uz citu istabu. Neaizmirstiet, izskaidrot bērnam, kāpēc jārīkojas tieši tā, bet ne citādi.

3. Pēc iespējas vairāk parādiet savu mīlestību.

Emocionāli atklāta audzināšana ir svarīgāka par uzraudzīšanu. Kad bērns zina, ka mamma un tētis viņu mīl neskatoties ne uz ko, viņam nav baiļu sajūtas arī tad, kad jūs sadusmojaties. Cenšaties vairāk runāt savam mazulim kaut ko labu, uzslavējiet, ja viņš bez atgādinājuma ir uzklājis savu gultu, atļaujiet kā balvu paspēlēties ar datoru liekas 15 min. Bērns sapratīs, ka viņu novērtē par labu uzvedību, un ja nu dusmojaties, tad par lietu. Atceraties, vienmēr jūsu „nē” vai „nedrīkst” var izsaukt stresa stāvokli.

Pēc iespējas aktīvāk atbalstāt viņa intereses, bet neaizmirstiet savējās.

Sportiskie vecāki savu mīluli piespiež nodarboties ar sportu, izsaucot viņam nervozitāti un spriedzi. Atļaujiet bērnam pašam darīt to, kas viņam pašam interesē. Tā jūs nodemonstrēsiet savu cieņu viņa spējām un dosiet saprast, ka pieņemat bērnu tādu, kāds viņš ir.

4. Parādiet elastību.

Daudzi vecāki bieži balansē starp uzstādīto noteikumu izpildi un vēlēšanos bērnam pašam izdarīt. Parādiet elastību: un atceraties, ka katru likumu var apiet. Noteikti izskaidrojiet bērnam, kāpēc jūs izmainījāt savu lēmumu un atteicāties no parastā režīma. Piemēram, ”Tu zini, ka gulēt jāiet 20.00, bet šodien pie mums atbrauca vectētiņš un vecmāmiņa, tāpēc tu vari nedaudz aizkavēties.” Tā jūs iemācīsiet savu bērnu būt nelokāmam pie lēmuma vai citām problēmām. Tas viņam palīdzēs turpmāk pielāgoties pārmaiņām, nezaudējot cieņu likumiem un aizliegumiem.

Ja nu bērns laiku pa laikam rīko histērijas, nevēlēšanos iet gulēt – tas nozīmē, ka vajag izmainīt laiku gulēšanai. Esiet pacietīgi un turpiniet pastāvēt uz sava.

5. Esiet informēti.

Labi vecāki instinktīvi māk atrast pareizo lēmumu. Tādēļ jābūt pēc iespējas vairāk informētam par bērna vajadzībām un spējām katrā konkrētā vecumā. Neinformētie vecāki gandrīz vienmēr nenovērtē savu bērnu un bieži izbauda vilšanos. Par laimi, šodien ir pieejama literatūra par bērna audzināšanu. Tā kā, lai dzīvo zināšanas!

6. Dodiet sev tiesības uz atpūtu.

Rūpes par bērniem prasa ļoti daudz kā fizisko tā emocionālo spēku. Protams, mīlestība pret bērnu var izturēt visu, bet ja mazulis to ieraudzīs, ko jums tas maksās, kāda jūs esat izmocīta un nervoza, viņš padomās: ”Mamma ir ļoti piekususi un tas ir viss manis dēļ.” Ja jūs sev atvēlēsiet laiku atpūtai un izpriecām, bērns sapratīs, ka arī citiem ir savas prasības un tās vajag cienīt. Citreiz, lai no jauna atkal sevi sajustu „par labiem vecākiem”, jums nepieciešams pavisam nedaudz atpūsties. Vienkārši pasakiet:” tagad esmu piekususi un gribu pagulēt 15 min”. Esiet pārliecināti – mazulis sapratīs.

7. Saglabājiet ticību sev.

Ja jūs stingri pieturēsities pie augstāk uzskaitītiem noteikumiem, tad ļoti drīz jūs noteikti sajutīsiet pozitīvus rezultātus. Jūs sajutīsiet sevi, kā labus vecākus. Bērns vienmēr būs pārliecināts: ka mamma un tētis vienmēr zina, kā izdarīt labāk!

Mācaties no savām kļūdām.

„Vienreiz es iesitu savam 4-gadīgam bērnam pa seju,- atceras mamma,- un tūlīt pat atvainojos. Likās, ka mans mazulis man piedeva. Tagad viņam ir seši gadi, bet man pašai vēl joprojām ir kauns par to atcerēties.”

Mēs laiku pa laikam vienmēr noraujamies. Kad mēs prasām piedošanu, bērns ļoti viegli un ātri to visu aizmirst. Bet mēs vēl ilgi par to domājam.

Lai sevi par velti nemocītu – atceraties sekojošo.

- Jums vēl būs iespēja. Ja bērns vienu reiz ir izdarījis pārkāpumu, tad tas nozīmē, ka izdarīs vēlreiz un nekad nebūs pa vēlu uz to reaģēt pareizi.

- Ar vienu vai vairākām kļūdām viennozīmīgi nedrīkst sabojāt attiecības starp jums un bērnu.

- Lamājot viņu par nomesto dvieli uz grīdas, jūs noteikti pēc kāda laika viņu uzslavēsiet par to, ka viņš padalījās ar savu draugu ar mantiņām un palīdzēja uzklāt galdu.

Tādos grūtos brīžos jums liekas, ka netiekat galā, bet esiet droši, ja jūs mīlat savu bērnu, rūpējaties par viņu, tad arī viņš to saprot un arī mīl jūs. Bet pārējais jau ir ikdienas sīkumi.