Vecākiem jāpalīdz, nevis jāpilda mājasdarbi bērnu vietā

Pazīstamā amerikāņu izglītības un audzināšanas eksperte Enija Foksa (Annie Fox) tajā dalās savās pārdomās par to, kādai jābūt vecāku lomai, palīdzot bērniem mācīties.

"Daudzi pētījumi liecina, ka labāka attieksme pret mācībām veidojas tiem skolēniem, kuru vecāki pastāvīgi izrāda interesi par bērnu sekmēm, sniedz bērniem palīdzību, iesaistās viņu skolas dzīvē. Šādi bērni parasti saņem labākas atzīmes, viņiem retāk rodas problēmas ar disciplīnas ievērošanu, pusaudžu gados viņi daudz retāk pamet mācības," raksta E. Foksa. Tajā pašā laikā viņa uzsver, ka vecāku sniegtajai palīdzībai jābūt saprātīgai. Vienkāršoti sakot, ir normāli, ja vecāki palīdz bērniem mājasdarbu veikšanā, taču viņiem nekādā gadījumā nevajadzētu pieradināt bērnus pie tā, ka mājasdarbi tiek pildīti viņu vietā. "Jums ir jāiemāca bērnus uzņemties atbildību par uzdevumiem, kas viņiem uzdoti, kā arī par visu mācību procesu," uzsver E. Foksa.

Speciāliste norāda, ka vecāku uzdevums ir palīdzēt skolēniem izstrādāt saprotamu un viegli ievērojamu nedēļas darba grafiku, kurā atradīsies vieta gan mācībām, gan izklaidēm. Pirms tam gan būtu nepieciešams pakonsultēties ar skolotājiem, kuri konkrēto bērnu skolā māca - neviens labāk par viņiem nezinās skolēna stiprās un vājās puses, nevarēs paskaidrot, kādiem uzdevumiem un vingrinājumiem jāpievērš lielāku uzmanību. "No bērniem šāda saruna nav jāslēpj - tieši otrādi, jāizstāsta, ko skolotāji no viņiem sagaida, lai pēc tam viņi paši ar pedagogu varētu pārrunāt, vai attiecīgajā jomā ir panākts progress," skaidro E. Foksa. Viņa īpaši uzsver, ka bērniem jāiemācās saprast, ka mācīšanās un mājasdarbu pildīšana ir tieši viņu uzdevums. "Vecāki var spēlēt nopietnu lomu, atbalstot bērnus, taču skolēniem pašiem jāiemācās uzņemties atbildība. Mājasdarba veikšana ir vienošanās starp skolotāju un skolēnu," ir pārliecināta speciāliste.

E-klase 30.01.2013.