Šī gada 6. aprīlī  Tiskādu vidusskolas 5.- 7. klases skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devās braucienā uz Latgales mākslas un amatniecības centru un Līvānu stikla muzeju.

     Mākslas un amatniecības centra darbinieki pastāstīja mums, ka tālajā 1887. gadā Līvenhofas miestiņā tika uzcelta stikla fabrika, jo tuvumā atradās kvarca smiltis, lauztais dolomīts, kas bija labvēlīgi apstākļi stikla ražošanai. Ekskursijas laikā mūs iepazīstināja ar stikla muzeja vēsturi un attīstību. Ekspozīcijā redzējām eksponātus, kuri ražoti Līvānu stikla fabrikā. Tas ir augstas kvalitātes krāsainā un bezkrāsainā stikla izstrādājumi: pudeles, glāzēs, gaismas ķermeņi, vāzes, svečturi. Gandrīz katrā mājā Latvijā mammas vai vecmāmiņas bufešu dziļumos var atrast brīnišķīgu Līvānu stiklu.

     Pēc Līvānu stikla muzeja mēs apskatījām ekspozīciju „Amatnieki Latgalē 19. – 20. gadsimtā”, kur savākti mūsu senču saimniecībā izmantotie darba rīki. Šajā ekspozīcijā ir skatāma Latvijas unikālā 94 metrus garā tautiskā josta.

     Ar lielu interesi mēs aplūkojām arī Stikla pūšanas darbnīcu. Divi vīrieši (stikla pūtēji) turpina un sargā senās stikla pūšanas tradīcijas.  Īsti  burvji , kas prot smilšu graudiņus savienot ar ķīmisku vielu komponentiem un visu kopā karsē ļoti augstā temperatūrā. Rezultātā rodas šķidra stikla masa, kas meistara rokās piedzīvo pārvērtību brīnumu un pārtop gailītī, piemēram! Mūsu skolēniem bija iespēja uzdot amata meistariem jautājumus par amatnieku darbu, materiāliem, darba rīkiem un iekārtām. Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt Latgales mākslas un amatniecības centru un Līvānu stikla muzeju!

     Nākamā mūsu pietura braucienā  -  Aglonas Briežu dārzs. Tā ir ļoti mierīga un relaksējošā vieta, kur mēs iepazināmies ar briežiem. Atsaucīga saimniece pastāstīja par briežu audzēšanu, īpaši par Dāvida briežiem. Uzzinājām, ka šī ir viena dīvaina briežu suga, kas savvaļā ir izzudusi, bet sekmīgi tiek audzēta briežu dārzos. Redzējām staltbriedi ar savu 4 kg smago kroni. Katram bija iespēja sadraudzēties ar supermīļiem dzīvniekiem, jo briedīši bija ļoti komunikabli. Saimniece spainīšos atnesa rupjmaizes gabaliņus un dārzeņus un iedeva bērniem, lai tie var briežus pabarot. Atvadoties visi pateicās saimnieci par laipno uzņemšanu un pozitīvām emocijām. Tiekamies kādreiz atkal burvīgajā Aglonas Briežu dārzā!

    Jau atbraucot skolā, ekskursijas dalībnieki atzina, ka brauciens bija lietderīgs, informatīvs un aizraujošs.

 

 

   Drukāt