Karjeras konsultācijas un citi atbalsta resursi jauniešiem

Viens no aktuālākajiem jautājumiem, ko sev uzdod jaunieši -  gan tie, kas vēl mācās skolā vai studē augstskolā, gan tie, kas jau domā par darba gaitu uzsākšanu, ir: kā veidot savu profesionālo karjeru? Ko es gribu un varu darīt? Ko no manis sagaida darba tirgus? Kā lai saprot, kur un ko studēt? Lai rastu atbildes uz šiem un citiem jautājumiem, jauniešiem ir pieejamas vairākas atbalsta iespējas karjeras izvēles jomā. 

Skolās, pašvaldībās, augstskolu karjeras centros un Nodarbinātības valsts aģentūrā jaunieši var saņemt karjeras konsultācijas. Tāpat karjeras konsultācijas gan klātienē, gan attālināti sniedz personāla atlases uzņēmumu speciālisti un privāti praktizējoši kvalificēti karjeras konsultanti. Noderīgi resursi karjeras izvēlei ir atrodami arī internetā.

Kā Tev var palīdzēt karjeras konsultants?

Profesionāls karjeras konsultants var Tev palīdzēt rast atbildes uz šādiem jautājumiem:

 • Kā izprast sevi?
 • Kā saprast, ko es vispār dzīvē vēlos darīt?
 • Kā plānot karjeru?
 • Kādas profesijas man būtu vispiemērotākās?
 • Kāda darba vide man būtu piemērotākā?
 • Kas man jādara, lai izvēlētos tālāko izglītības un karjeras ceļu?
 • Kur mācīties vai studēt, lai sasniegtu savu mērķi?
 • Kādas ir izglītības iespējas?
 • Ko es varu darīt jau skolas laikā?
 • Ar ko sākt, ja vēlos uzsākt darba gaitas un/vai radīt savu biznesu?

Apmeklējot karjeras konsultācijas, Tu iemācīsies arī

 • Stiprināt pašapziņu un pašmotivāciju;
 • Izvērtēt savu pieredzi un sasniegumus;
 • Apzināt savas intereses, prasmes, iespējas, vērtības, stiprās un vājās puses;
 • Plānot un vadīt savu karjeru;
 • Izveidot skaidru rīcības plānu – ko darīt tālāk;
 • Meklēt informāciju par izglītības iespējām Latvijā un ārvalstīs;
 • Padziļināt izpratni par profesijām;
 • Pieņemt karjeras lēmumus;
 • Novērtēt darba tirgus iespējas un sagatavoties darba tirgum;
 • Izveidot CV un motivācijas vēstuli

Karjeras atbalsta iespējas skolās un augstskolās

Skolēniem ir iespēja saņemt bezmaksas karjeras konsultācijas savā skolā vai pašvaldībā VIAA īstenotā projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. Pakalpojumu sniedz aptuveni 230 pedagogi karjeras konsultanti. Informācija par pieteikšanos ir publiski pieejama skolās, kurās pedagogi karjeras konsultanti ir nodarbināti. Projekta ietvaros skolēniem tiek nodrošinātas ne tikai individuālās konsultācijas, bet arī grupu nodarbības, mācību ekskursijas uz valsts un privātajiem uzņēmumiem, tikšanās ar nozaru profesionāļiem, dažādiem lektoriem un iedvesmotājiem, praktiskās darbnīcas un citas aktivitātes.

Kvalificētas individuālas konsultācijas par karjeras izvēles jautājumiem vidusskolēniem, studentiem, absolventiem un citiem interesentiem ir iespēja saņemt arī augstskolu karjeras centros, piemēram:

Detalizēta informācija par pieteikšanos konsultācijām ir pieejama augstskolu karjeras centru mājas lapās.

Organizāciju vai privāti sniegtās karjeras konsultācijas

Kompetentu konsultatīvu atbalstu, tostarp kvalificētas individuālas karjeras konsultācijas visā Latvijas teritorijā bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem gan klātienē, gan attālināti sniedz profesionāli karjeras konsultanti un pedagogi karjeras konsultanti - Latvijas karjeras attīstības atbalsta asociācijas (LKAAA) biedri. Profesionāļu saraksts, kontakti saziņai, sīkāka informācija par pakalpojumu, konsultāciju mērķauditoriju un maksu ir pieejama LKAAA tīmekļvietnē.

Karjeras konsultācijas skolēniem, studentiem, pieaugušajiem par dažādām tēmām, tai skaitā saistībā ar izglītības programmas izvēles jautājumiem, aktualitātēm darba tirgū, darba un prakses meklēšanu, ir pieejamas Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA). Šobrīd gan individuālās, gan grupu bezmaksas karjeras konsultācijas tiek īstenotas attālinātā formā e-vidē. Detalizēta informācija par pakalpojumu un pieteikšanos konsultācijām ir pieejama NVA tīmekļvietnē.

Gan attālināti, gan klātienē konsultācijas piedāvā arī personāla atlases uzņēmumi, kā, piemēram, CV-Onlinei-work.lvfontes.lv un citas. Tāpat par maksu individuālas konsultācijas sniedz kvalificēti privātie karjeras konsultanti.

Digitālie resursi karjeras izvēlei

Vietnē Profesiju Pasaule, kas izveidota, lai paplašinātu skolēnu priekšstatus par profesiju/amatu daudzveidību un radītu vēlmi padziļināti pētīt darba pasauli un savas personīgās karjeras iespējas, Tu vari patstāvīgi pētīt profesijas un rast dažādas idejas papildu informācijas iegūšanai. Šeit atrodama:

 • Daudzveidīga informācija par profesijām – nozares, profesijas un darba vides apraksts, intervija ar profesionāli, attēlu galerija, mācību iespējas;
 • anketa profesijas apraksta veidošanai, lai katrs varētu patstāvīgi izzināt profesiju;
 • Strukturētas intervijas sagatave, lai varētu patstāvīgi intervēt kādu nozares profesionāli.
 • Atraktīvi video materiālipar Skills meistarības konkursos pārstāvētām profesijām. Uzzini, kur mācīties, ja kāda profesija ieinteresējusi!

Savukārt interneta vietnē NIID.lv, kurā atrodama informācija par Latvijas izglītības iestāžu piedāvātajām izglītības iespējām, ir apkopoti vairāki interaktīvi rīki:

 • Izsmeļošas atbildes par izglītības iespējām un karjeras jautājumiem​ Tu vari saņemt, uzdodot jautājumu e-konsultantam;
 • Tavai dzīves situācijai un vajadzībām atbilstošās izglītības iespējas palīdzēs atrast digitālais asistents.  Veicot izvēles, soli pa solim Tu vari atlasīt sev piemērotu izglītības programmu sarakstu;
 • Infografikasizglītības un karjeras plānošanai palīdzēs apzināties savas intereses un spējas un virzīs uz apzinātu, mērķtiecīgu profesijas izvēli;
 • Lai labāk iepazītu izglītības iestādes, jauniešiem ir iespēja apmeklēt atvērto durvju dienas, informācijas dienas un citus karjeras pasākumus.

Spēle "Kļūšu par profesionāli" un citi resursi

Lai palīdzētu izzināt profesiju pasaules dažādību, 1.-6. klašu skolēniem ir izstrādāta digitāli interaktīva spēle “Kļūšu par profesionāli”.

Portālā Prakse.lv Tu vari apmeklēt virtuālās prakses vietas un uzzināt daudz noderīgas informācijas par profesijām un izglītības iespējām. Tāpat vietnē var aplūkot darba devēju ieteiktāko izglītības iestāžu TOPu.

Skolēni, skolotāji un karjeras konsultanti var izmantot platformu Profolio.lv, kurā ir apkopoti noderīgi raksti par karjeras jautājumiem, interaktīvi karjeras testi, metodiskie materiāli, video, kā arī iespēja digitālā vidē izveidot savu karjeras portfolio.

Jaunieši, karjeras speciālisti, pedagogi, vecāki un visi interesenti var izmantot Valmieras attīstības aģentūras izveidoto digitālo resursu Karjeras materiāli, kurā apkopoti daudzveidīgi karjeras testi, metodiskie materiāli un idejas karjeras pasākumiem, informācija par ekskursijām un radošo darbnīcu iespējām, kā arī noderīgas saites.

Uzņēmīgiem un aktīviem jauniešiem ir iespēja iesaistīties Junior Achievement Latvia aktivitātēs – Līderu programmāSkolēnu mācību uzņēmumu veidošanā, vai apmeklēt ikgadējo Ēnu dienu uzņēmumos. Profesionālo izglītības iestāžu jaunieši var pierādīt savu prasmju izcilību, piedaloties Latvijas, Eiropas vai pasaules mēroga profesionālo prasmju konkursos Skills.

Jauniešiem vecumā no 12 līdz 19 gadiem, kurus interesē IKT nozare, katru gadu ir iespēja piedalīties bezmaksas start-up akseleratorā un biznesa inkubatorā FoxHub.  FoxHub ir projekts, kas palīdz jaunajiem uzņēmējiem izstrādāt IT risinājumus no nulles līdz pilnvērtīga produkta līmenim, kas ir gatavs ieviešanai un pārdošanai.

Tāpat daudz noderīga Tu vari uzzināt, apmeklējot klātienē vai tiešsaistē karjerai un izglītībai veltītus pasākumus, piemēram, ikgadējo pasākumu ciklu “Karjeras nedēļa”, izstādi “Skola”, konkursus Skills, karjeras dienas skolās, augstskolās, uzņēmumos un citur.

Aktualitātēm par izglītības un karjeras konsultāciju iespējām Tu vari sekot  VIAA mājaslapas sadaļā “Karjeras atbalsts”, kā arī Facebook un Twitter sociālo tīklu kontos “Tavai karjerai”. Savukārt VIAA Youtube konta sadaļā #KarjerasNedēļa Tu atradīsi aizraujošus un noderīgus videomateriālus, kuri palīdzēs rast atbildes uz būtiskiem jautājumiem par karjeras izvēli, piemēram:  ko darīt, ja vecāki neatbalsta Tavu karjeras izvēli, vai meitenes var izvēlēties IKT nozares profesijas, kādi ir ārsta, hokejista, žurnālista, programmētāja un daudzu citu profesiju iespējas, plusi, izaicinājumi utt.


Drukāt